Rekreační objekty IV.

Vlastní prevence a ochrana proti krádežím vloupáním do rekreačních objektů

     O mechanickém zabezpečení rekreačních objektů jsme si něco málo uvedli v minulé části. Co však je vynikající kombinací mechanické ochrany, jsou elektronické zabezpečovací systémy tzv. EZS. Tyto systémy dokáží náš majetek ochránit nezávisle na mechanických systémech. Jejich přednost spočívá především v možnosti zajistit si účinnou pomoc při jejich překonávání pachatelem. Současné technologické trendy plně umožňují aplikace kvalitních bezpečnostních řešení pro opravdu všechny objekty a není už příliš podstatné zda je to v zástavbě, nebo někde uprostřed lesa na samotě. Dokonce už není ani žádná nutnost stálého zdroje elektrické energie v místě instalace a provozu EZS. Na trhu jsou dnes i akumulátory, jež dokáží udržet systém v aktivním provozu po dobu i 30 dnů. Spektrum nabídky je skutečně velice široké, dokonce je možné využívat i kompatibility některých produktů a tím vybrané systémy při stejné účinnosti dokonce podstatně zjednodušit, ale to už je čistě v režii odborníků, neboť všechny systémy nelze instalovat do míst bez zdroje el.proudu, nebo je kombinovat.

     Velice vhodným doplňkem EZS je tzv. EPS - elektronická požární signalizace, kdy tato je systémově kompatibilní s EZS /většina výrobců vyrábí oba druhy/ což znamená prakticky jen celkem nenáročné rozšíření systému zabezpečení. Lze instalovat detektory hořlavých plynů i kouře a v případě že systém vyhodnotí situaci a zachycené látky spustí signál a je schopen podat informaci i na dispečink hasičské jednotky.  

     V případě rekreačních objektů je potřeba zvážit možnosti účinné pomoci při signalizaci narušení objektu. Zde totiž např. venkovní i vnitřní sirény, ačkoliv řádně fungují a působí, může pachatel ignorovat z důvodu že si je vědom podmínek na místě /samota apod./ a může tak svou činnost dokonat. Obzvlášť důležité je tedy zvolit systém, který umí podat zprávu o situaci a samozřejmě tak vzniká potřeba informaci zpracovat. Konkrétních řešení je dost, může to být přenos dat na dispečink bezpečnostní firmy, nebo jen majiteli objektu, který sám vyrozumí orgány Policie ČR a v neposlední řadě i rozvíjející se možnost napojení na střediska obecních a městských policií, tam kde orgány místní samosprávy mají zájem na řešení bezpečnostní problematiky. Napojení na orgány PČR není možné, patrně pouze z důvodu vyvinění státu z odpovědnosti za práva občanů a současné nemožnosti zvládat bezpečnostní situaci. Nejběžnějšími způsoby jsou tak informace systému posílané na majitele a nebo už zmíněnou bezpečnostní firmu.

     U většiny rekreačních objektů je otázka pořízení elektronických zabezpečovacích systémů v relacích mnohdy i nižších, než jsou vynaložené prostředky za mechanické zabezpečení /mříže na všechna okna, bezp. dveře apod./ a navíc je zohledněna estetická strana věci a také pojišťovnami je instalace EZS v objektu respektována, což velmi často znamená i výrazné slevy a nebo jiné výhody dané smluvně. 


Autor: Luboš Žižka